טיפול בפיגמנטציה

הופעת כתמים על עור הפנים נגרמים כתוצאה של הופעת כתמים כהים המכונים "מלנין" על פני העור יוצרת כתמים כהים בצורות שונות נקרא פיגמנטציה. הסרת כתמים מעור הפנים – שיטות טיפול בפיגמנטציה. 

מה הם כתמי עור ומדוע הם נוצרים?

ישנם מספר סוגים של פיגמנטציה שהם למעשה גורמים לכתמים שמופיעים על עור הפנים. לכל אחד שסובל מפיגמנטציה, הכתמים מופיעים באופן שונה, הכתמים שונים, ריכוז שונה ומקומות שונים על פני הפנים. פיגמנטציה נוצרת בעקבות העליה בריכוז המלאנין בשכבות התת-עוריות, ולעתים מתבטאת באי פיזור אחיד תחת העור ולכן ישנה הצטברות של פיגמנט באזור ספציפי והוא זה שגורם לכתמים.

פיגמנטציה

סוגי פיגמנטציה

 

ישנם מספר סוגים של פיגמנטציה: 

  1. פיגמנטציה סולארית – הנגרמת בעיקר מהחשיפה הממושכת לשמש, כאשר לא מורחים קרם הגנה על עור הפנים ואם משתזפים במשך השנים, העור "זוכר" ואחרי כמה שנים יכולים להתפרץ כתמים על הפנים. לדוגמה: מיטות שיזוף.
  2. פיגמנטציה הורמונאלית – נגרמת מכדורים המשפיעים על רמת ההורמונים בגוף. גלולות למניעת הריון, התקן הורמונאלי תוך רחמי, הריון, לידה והנקה. אלו משפיעים על רמת ההורמונים בגוף וגורמים לאותם כתמים המופיעים על עור הפנים. 
  3. פיגמנטציה הנגרמת מפגעי עור – גורמים שונים עלולים לגרום לפיגמנטציה, כגון: הצטלקות אקנה, מכה שהותירה סימן עמוק או צלקת, הסרת שיער בשעווה וגורמים נוספים הפוגעים בשכבות העור החיצוניות.

ההכנה הנדרשת טרם הטיפול בפיגמנטציה

טרם תחילת הטיפול עצמו, יש לעבור אבחון העור ותשאול מקצועי. כמו למשל: איזה תרופות נוטל/ת המטופל/ת? האם המטופלת בהריון? בהנקה? התקן הורמונלי? כדי להבין האם הגורם לפיגמנטציה עדין קיים בגוף. כאשר נוטלים גלולות, בדרך כלל מומלץ להחליף את סוג הגלולה בהתאם להמלצת הרופא, אם מדובר בהתקן רחמי הורמונלי שגורם לנו לפיגמנטציה, שווה להתייעץ עם הרופא על החלפת ההתקן בהתקן שאינו הורמונלי. 

שיטות טיפול בפיגמנטציה

ראשית יש לומר, שהטיפול בפיגמנטציה יעשה באופן משולב: סדרת טיפולים בקליניקה בשילוב טיפול משלים בבית. ישנם סוגים שונים של טיפול בפיגמנטציה: 

  1. פילינג המשולב עם חומצה קוג'ית.
  2. חומצה לקטית – מבהירה את העור. 
  3. חומצה אלפא הידרוקסית.
החומצות הללו מקלפות בעדינות את שכבת העור החיצונית ומעודדים את תאי העור להתחדש. במקביל, גורמות לדיכוי הפרשת חלבון המלנין לעור. 

באיזה גיל אפשר לעשות טיפול בפיגמנטציה?​

טיפול בפיגמנטציה אפשר לעשות בכל גיל ובכל שלב שהכתמים מתחילים להפריע ולפגום במראה עור הפנים. דווקא כהי עור סובלים יותר מפיגמנטציה. 

שיטת הטיפול בפיגמנטציה

הטיפול בפיגמנטציה כולל סדרת טיפולים של בין 4-6 טיפולים, תלוי בחומרת המצב ועד כמה עמוקים הכתמים, ככל שהפיגמנטציה "ישנה" יותר נדרשים יותר טיפולים. בשפה המקצועית, יש לבצע אבחנה בין פיגמנטציה "דרמלית" או "אפידרמלית", זאת אומרת האם הפיגמנטציה בשכבות העמוקות יותר של העור (דרמלית) או בשכבות העליונות יותר של העור (אפידרמלית). 

בטיפול עצמו נעשה דיכוי של היווצרות המלנין (הפיגמנט). חידוש העור באמצעות פילינג המבוסס על חומצות ותכשירים המשקמים את העור ומעודדים את התחדשותו. 

במקביל ולאחר הטיפול יש לבצע טיפול מונע באמצעות שימוש בקרם הגנה ולהקטין עד כמה שניתן את החשיפה לשמש, לחבוש כובע, בימי הקיץ החמים יש לחדש כל שעתיים את קרם ההגנה. 

לצורך הטיפול המשלים המבוצע בבית: יש לכלול מקלף שיחדש בצורה עדינה ויזומה את העור מבלי לגרום ל"סטרס" של העור, יודגש שהמקלף מתאים לכל סוגי העור, גם לבעלי העור הכהה (מבוסס על חומצה פיטית וקוג'ית). בנוסף, יש למרוח תכשיר הבהרה, האחראי על דחיקת הפיגמנט לתוך השכבות העמוקות ביותר של העור. וטיפול בהפחתת קצב ייצור הפיגמנט. התכשיר מתאים גם לנשים בהריון וגם לנשים מניקות. 

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות